Svatební fotograf

Nechceme nás fotografy podceňovat, ale zcela realisticky, nejsme ve Vašem dlouhém seznamu „Co udělat a zařídit“ na nejvyšším místě. Nicméně věříme, že hledáte fotografa a video tvůrce, do kterého můžete vložit důvěru a dodá Vám ten nejlepší možný výsledek. Možná jste už na několik z nich narazili, proklikli jste se na položku ceník a nemůžete uvěřit vlastním očím. Proč, pro Boha, si někteří říkají o takové částky! Je to v pořádku? A kolik je vlastně běžná cena? Jak poznáme, že nepřeplácíme? A jak poznáme, jestli svatební fotograf za 5.000,-, kterého nám doporučil známý, odvede podobnou práci, jako svatební fotograf za 20.000,- ?

Co je to za fotografa, který si účtuje 40 – 60 tisíc korun za svatbu???

Většina profesionálních fotografů mají techniku za několik stovek tisíc. Není to z důvodu, aby se předváděli lidem kolem, ale protože jednoduše – na technice záleží. Je to investice, která v rukou profesionála zaručuje dokonalý výsledek. Rozdíl mezi fotografií zachycenou na technice amatérské versus na té profesionální poznáte na první pohled i vy.

Standardní svatební sezóna trvá od června do září. To jsou 4 měsíce a celkem 18 víkendů. Maximální kapacita je tedy cca 36 svateb za jednu sezónu. Takto vytížený fotograf po zbytek roku tráví úpravou fotografií a střihem svatebních videí. Je to specialista na konkrétní obor – svatby.

Pokud tedy mluvíme o profi profi svatebním fotografovi je pravděpodobné, že si za jednu svatbu řekne 40 – 60 tisíc korun. A je to v pořádku. Má totiž jedinou specializaci.

Co ale svatební fotograf, který si řekne 15 – 20 tisíc za svatbu? Znamená to, že je horší? 

Rozmezí 15 – 20 tisíc korun za jednu svatbu je průměrná cena. Znamená to, že se fotograf věnuje mimo sezónu jiným projektům. Může se jednat o párové focení, focení novorozenců nebo rodinné focení, popřípadě portrétů. Proto si můžou dovolit nižší ceny. Kvalita fotografií samozřejmě může být o něco málo horší. Na druhou stranu může přinést nové inspirace do svatební fotografie, které si přináší z ostatních typů fotografií.

Fotograf si nevydělá 15 – 20 tisíc korun za 8 hodin! Největší část práce fotografa (a to obecně) je úprava fotografií. Druhý pracovní den na svatebním balíčku začíná probíráním se cca 2.000 fotek z prvního pracovního dne a výběrem těch nejpovedenějších fotek. Následně teprve pak začíná úprava finálních 100 – 400 (záleží na jednotlivci)  kusů fotografií. Řekněme, že na jedné stráví v průměru 5 minut hrubého času. To je dalších 8 – 33 hodin práce. Takže, pokud si odečte veškeré náklady (daně, odvody, amortizaci techniky, dopravu a další…), takový fotograf si pak přijde na 2 – 3 tisíc korun za odpracovaný den. Celkem zajímavé číslo, pokud by měl v sezóně 2 svatby týdně a tím pádem žádný volný víkend…

Kamarád nám nafotí svatbu za 5.000 korun, to je v klidu!

Na základě toho, co jste se dozvěděli na základě toho, než jste se dočetli až sem, tak už si umíte spočítat hodinovou sazbu a chápete, že se jedná o hobby fotografa. A to je taky v pořádku! I pro takové je na trhu místo. Existuje totiž množství svateb, které mají nízký rozpočet. Svatby na úřadech. Novomanželé, kteří nesdílejí svoje soukromí. V tomto případě jim stačí malá vzpomínka, která je pouze pro ně. A to je taky v pořádku.

Doufáme, že jsme Vás ve zkratce zasvětili do problematiky svatebního fotografa a budete mít jasno, která varianta je vhodná právě pro Vás!

Desart.cz