Jak velkou svatbu chcete mít? To je jedna z otázek, na kterou potřebujete mít odpověď v podstatě hned na začátku. Proč si počet svatebčanů určit co nejdříve? Počet hostů výrazně ovlivní Váš rozpočet a tedy následný výběr místa, občerstvení a například i výzdoby a vybavení. Proto byste si měli stanovit maximální počet lidí u kterých si jste jistí, že chcete, aby se účastnili Vašeho významného dne.

Typy svatby podle jejich velikosti:

  • intimní svatba do 10 hostů je ideální, pokud chcete, aby se svatby zúčastnili jen opravdu ti nejbližší;
  • malá svatba okolo 30 hostů nevyžaduje složitou organizaci a je optimální možností pro ty, kteří chtějí pozvat rodinu a několik nejbližších přátel;
  • středně velká svatba o průměrně 50 hostech vyžaduje nejen promyšlenější organizaci, ale také koordinaci v průběhu dne. V tomto případě byste již neměli nechávat nic náhodě a popřemýšlet o pomoci ze strany svědků či koordinátora;
  • velká svatba o minimálně 70 hostech se již bez případného koordinátora či jiných pomocníků neobejde. Pokud neuvažujete o najmutí svatebního koordinátora, nezoufejte. K ruce Vám zajisté budou nejbližší svědci.

Sestavení předběžného seznamu hostů

Sestavení by nemělo být nijak těžké. Jednoduše si sepište jména, bez kterých se na svatbě neobejdete a pokud se nejedná o páry, pro jistotu si připočítejte +1. Výsledek sečtěte a klidně i zaokrouhlete, aby se Vám předběžný počet hostů nejen lépe pamatoval, ale aby se Vám také lépe započítával do rozpočtu.

Nevíte, koho na svatbu pozvat a koho můžete vyškrtnout?

Ráda bych na začátek řekla, že Vaší jedinou povinností je k „oltáři“ dojít pouze se svou drahou polovičkou a s párem svědků. Takže pokud od rodiny slýcháte, že musíte pozvat i tetičku, kterou jste naposledy viděli, když jste byli malí, myslete na to, že tomu tak skutečně není. Zároveň bych také zapomněla na nepsané pravidlo, že na svatbu musíte pozvat ty, na jejichž svatbě jste byli i Vy, pokud to nejsou Vám blízcí lidé.

Krácení seznamu svatebních hostů

Váš rozpočet pravděpodobně není neomezený. Pokud přeci jen potřebujete pár jmen vyškrtat, doporučila bych zaokrouhlovat dolů. Máte-li tedy na seznamu 34 hostů, vyškrtněte čtyři z nich. Je-li jich však například 56, máte dvě možnosti. Snižte počet hostů na 55 či rovnou 50.

Osekání seznamu hostů není jednoduché, v některých případech je to však ale nevyhnutelné. Jako první bych doporučila vyškrtat ty, které se na svatbu chystáte pozvat jen ze slušnosti. Takoví Vám totiž ve svatební den nepřinesou žádnou přidanou hodnotu. Pokud nevíte, kde při krácení seznamu začít, nezoufejte a podívejte se na několik tipů, které Vám zajisté při rozhodování pomohou:

  1. bývalí partneři – pokud se nejedná o pro Vás blízkou osobu, se kterou si rozumí i Váš současný partner, o pozvání raději ani nepřemýšlejte;
  2. ty, kteří pozvali na svou svatbu Vás a cítíte tak jakousi povinnost je pozvat také;
  3. ty, které Váš partner nezná, či je nikdy neviděl;
  4. rodinné příslušníky a známé, které chtějí pozvat jen Vaši rodiče – nezapomínejte na to, že je to Vaše svatba a důležité je zvát ty, které učiní šťastnými Vás a ne nikoho jiného a
  5. v neposlední řadě ty, se kterými jste se dlouho neviděli, nemáte si s nimi co říci a s kolegy, se kterými se nestýkáte mimo práci.

Při sestavování seznamu svatebních hostů a s tím spojenou velikostí svatby otevíráte možnost propojit své nejbližší a nejmilejší s jedinečnou událostí ve Vašem životě. Věřím, že toto rozhodování pro Vás nebude těžké a budete se moci vrhnout na další krok v plánování svého svatebního dne.

Desart.cz