Plánování svatby je vzrušující a zároveň náročný proces. Je to doba plná radosti, očekávání a mnoha detailů, které je třeba zvládnout. Aby byl váš velký den co nejúspěšnější a bezproblémový, existuje několik důležitých věcí, na které byste při plánování svatby neměli zapomenout. Zde je seznam několika klíčových bodů, které byste měli mít na paměti.

  1. Stanovte si rozpočet

Předtím než začnete s plánováním svatby, je důležité stanovit si rozpočet. Určete si maximální částku, kterou chcete utratit, a snažte se této částky při výběru dodavatelů a dalším rozhodování držet.

  1. Vytvořte si časový harmonogram

Svatba vyžaduje mnoho času. Udělejte si přehled o všech důležitých úkolech a událostech, které je třeba zvládnout, a vytvořte si časový harmonogram. Zároveň nezapomeňte zohlednit časovou rezervu pro případné změny a neočekávané události.

  1. Vyberte to správné místo ke konání Vaší svatby

Vyberte si místo pro svatbu, které odpovídá Vašim představám. Zvažte velikost prostoru, umístění, dostupnost pro hosty a vaše osobní preference. Pro případ, že plánujete venkovní svatbu, zvažte i plán B pro případ špatného počasí.

  1. Sestavte si seznam hostů

Sestavte si seznam hostů co nejdříve. Zohledněte své preference, finanční možnosti a kapacitu místa, kde se svatba bude konat. Tématu koho pozvat a koho ne jsme se věnovali již v dřívějším článku „Jak naplánovat svatbu: Počet svatebních hostů“.

  1. Získejte pomoc koordinátora

Pokud máte pocit, že plánování svatby je příliš náročné nebo nemáte dostatek času, zvažte možnost najmutí svatebního koordinátora. Profesionál vám může pomoci s organizací, výběrem dodavatelů a koordinací jednotlivých částí svatby. Pokud si však myslíte, že práci koordinátora nepotřebujete, ale pomoc by se Vám i přes to hodila, nezoufejte. Požádejte svou svědkyni či jinou kamarádku. Kromě pomoci s koordinací a plánováním se Vám navíc dostane i skvělých vzpomínek na čas strávený s Vám blízkou osobu.

  1. Důkladně vybírejte dodavatele

Důkladně si vyberte svatební dodavatele, jako je fotograf, florista, catering atd. Prostudujte si jejich portfolio, přečtěte si recenze a požádejte o reference od předchozích klientů. Komunikujte s dodavateli průběžně a ujistěte se, že jsou si plně vědomi vašich představ. Naopak Ti nejlepší ujistí Vás, že je vše v pořádku a příprava probíhá tak, jak má, aby bylo vše na Váš svatební den připraveno.

  1. Naplánujte menu na svatební hostinu

Hostina je důležitou součástí svatby, proto důkladně promyslete svatební menu. Zohledněte potřeby a preference hostů, zvažte různé dietní omezení a případné alergie. Pokud máte specifické požadavky na jídlo, zkonzultujte je s cateringem.

  1. Svatební oznámení

Zaslání svatebních oznámení je tradicí, která slouží jako formální a elegantní způsob sdělení rodině, přátelům a blízkým, že se blíží takto významný okamžik ve Vašem životě. Zaslání svatebních oznámení umožňuje všem příjemcům plánovat svůj čas a zařadit vaši svatbu do svého kalendáře. Svatba je událostí, ke které se lidé rádi připravují, a včasná informace jim umožňuje naplánovat si dovolenou, případně rezervovat ubytování nebo dopravu.

  1. Plánování svatebního dne

Při plánování svatebního dne zohledněte časový harmonogram všech událostí. Mějte na paměti přípravu nevěsty a ženicha, obřad, hostinu a večerní veselku. Komunikujte s dodavateli a zajistěte, aby bylo vše připravené alespoň hodinu před začátkem každé části svatebního dne.

  1. Zábava pro hosty

Ujistěte se, že máte plán na zabavení hostů. Zábava se bude pravděpodobně odvíjet od místa, kde se Vaše svatba koná. Plánujete svatbu na statku? Do zábavy můžete zapojit například zvířata. Jiné aktivity můžou být živá hudba, DJ, fotokoutek, společenské hry a další.

Plánování svatby může být náročné, ale pokud si stanovíte jasné cíle, Váš svatební den bude přesně takový, jaký si představujete. Nezapomeňte si hlavně celý proces užít a pamatujte, Vaše svatba je jen a jen o Vás a Vašemu partnerovi, o Vaší lásce a Vašem příběhu.

Desart.cz